Čajovna U Hrušky

Legendy o čaji

… aneb jak byl vynalezen čaj …

ČÍNSKÁ LEGENDA

Podle čínské legendy je za vynálezce čaje považován čínský císař Shen-Nung. Již kolem roku 3000 př.n.l. se v Číně pitná voda vařila s bylinnými přísadami. Legenda říká, že Shen-Nung objevil čaj jednoho dne, kdy mu do vody na pití samo spadlo pár lístků čajovníku z palácové zahrady. Lístky zbarvily horkou vodu do zlatohněda. Císař ochutnal náhodně vzniklý nápoj a velice mu zachutnal.

INDICKÁ LEGENDA

Indická legenda vypráví, jak čaj objevil budhistický mnich jménem Dharma. Ten si předsevzal vzdát se na sedm let spánku. Po nějakém čase však přepadla mnicha veliká únava. V nouzi se zachytil o větev keře pod který klesl. Dal si do pusy pár lístků tohoto keře a doufal, že žvýkání jej udrží bdělého. A skutečně! Únava ustoupila a mnich Dharma mohl dostát svému slibu.

JAPONSKÁ LEGENDA

Také Japonci mají svou legendu o vynalezení lahodného čajového nápoje. Podobně jako indická legenda vypráví tato o mnichovi Bodhidarmovi, který se rozhodl sedm let nespat a jen meditovat. I přes svou přísahu však mnich jedné noci usnul. Když se další den ráno probudil, byl tak rozzlobený svým selháním, že si odříznul obě oční víčka a zahodil je na zem. Jakmile se však víčka dotkla země, zapoustila kořeny a na místě časem vyrostl veliký keř. Bodhidarma si z lístků tohoto keře uvařil nápoj, který měl povzbuzující účinky. Každý, kdo se o tomto zázraku dozvěděl, rovněž si připravil nápoj z lístků zázračného keře. Tak se v Japonsku proslavil čaj pod názvem „božský dar“. Dodnes se v japonském znakovém písmu používá shodný znak pro oční víčko a pro čaj.

Hledáte něco?

Použijte okénko pro vyhledání:

Stále jste nenašli to co hledáte a mělo by to zde být? Tak nám napište.

Zpřízněné weby

Doporučujeme shlédnout: