Čajovna U Hrušky

O čaji

Čajů existuje nepřeberné množství. Pro začátek uveďme na pravou míru, kdy hovoříme opravdu o čaji jako takovém…

Čaj zelený, černý, dodatečně fermentovaný ( pchuer), bílý, částečně oxidovaný ( oolong) a některé další raritní typy čaje… stále je řeč o čaji jako takovém, čili o na různý způsob zpracovaných listech, pupenech či řapících rosliny ( keře či stromu!) čajovníku ( camelia sinensis).

Další typy nápojů, jimž jsme zvyklí taktéž říkat čaj  ( např. rojbos, citronová tráva, yerba maté, ovocné či bylinné čaje) nemají s čajovníkem pranic společného ( ačkoli je tu i zástupce obsahující kofein, tak jako čaj pravý – je to yerba maté, ale tento jihoamerický nápoj se připravuje z lisů zcela jiné rostliny). Je ovšem zvykem mluvit o těchto nápojích obecně jako o čaji, alespoň v končinách zdejších, nebuďme tedy paničtí a s klidnou hlavou zůstaňme při tom!

Druhy a zpracování čaje

Čaj bílý

Tento druh čaje se získává zpracováním prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků rostliny „Camellia sinensis“, které se ručně sbírají na začátku vegetačního období ( přelom března a dubna). Čaj bílý je lehce fermentován, poté volně a rychle sušen, tradičně přirozeně za teplého a suchého počasí, při pravidelném pročechrávání a obracení listů. Čajové lístky prosychají volně bez svinování a úpravy. Oproti zpracovávání zeleného čaje zde nedochází k prudkému zastavení fermentace ( pražením či parou), proto si bílý čaj uchová své typické aroma, jemnou chuť a jedinečné složení. Charakteristický je vysoký obsah bíle ochmýřených vrcholových výhonků listů, tzv. tipsů.

Podle obsahu a velikosti tipsů dělíme na základní třídy: Yin Zhen, Bai Mu Tan, Show Mee ( sestupně, např. Yin Zhen kromě tipsů neobsahuje další listy, Show Mee má naopak nižší podíl tipsů a vyšší podíl ostatního listu). Na trhu se vyskytují i další jakostní třídy bílého čaje. Díky šetrnému procesu zpracování si bílý čaj udrží velké množství antioxidantů a jiných látek prospěšných pro lidský organizmus.

Hledáte něco?

Použijte okénko pro vyhledání:

Stále jste nenašli to co hledáte a mělo by to zde být? Tak nám napište.

Zpřízněné weby

Doporučujeme shlédnout: